Urologia

Urologia jest specjalnością medyczną, która zajmuje się układem moczowym zarówno kobiet jak i mężczyzn, oraz męskim układem rozrodczym. W zainteresowaniu urologów pozostają nerki, nadnercza, moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa, i narządy męskiego układu rozrodczego (jądra, najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy- prostata i prącie) Układ moczowy i rozrodczy są ze sobą blisko powiązane, a ich zaburzenia wpływają na siebie nawzajem.
Urologia zajmuje się zarówno problemami niechirurgicznymi, jak infekcje dróg moczowych czy łagodny przerost gruczołu krokowego, jak i chirurgicznymi, jak leczenie chirurgiczne nowotworów, operacje wad wrodzonych, operacyjne leczenie nietrzymania moczu. Urologia jest blisko związana a nawet przenika się z takimi specjalnościami jak onkologia, nefrologia, ginekologia, andrologia, chirurgia dziecięca, gastroenterologia i endokrynologia.


LEKARZE UWAŻAJĄ ZGODNIE, ŻE MĘŻCZYŹNI POWYŻEJ 50 ROKU ŻYCIA POWINNI BYĆ PODDAWANI BADANIOM U UROLOGA CO NAJMNIEJ RAZ W ROKU.


Zastanów się, czy ? podobnie jak większość mężczyzn po 40 roku życia ? zauważasz u siebie:

 • Wyraźne trudności z oddawaniem moczu
 • Oddawanie moczu zdecydowanie słabszym strumieniem niż kiedyś
 • Oddawanie moczu znacznie częściej, niż przedtem, w dzień, a zwłaszcza w nocy

Jeśli tak, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Te schorzenia nie miną same, a im później, tym trudniej. CHOROBY UROLOGICZNE 


Zaburzenia erekcji 

Wraz ze wzrostem świadomości w społeczeństwie rośnie oczekiwanie udanego życia seksualnego u coraz starszych mężczyzn. Zaburzenia erekcji to zwykle problemy z odbyciem normalnego stosunku płciowego. Ten problem jest niesłychanie delikatny i dotyka coraz większą rzeszę mężczyzn. Zaburzenia może powodować wiele czynników - czynniki psychologiczne, choroba serca, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby nerek czy choroby cywilizacyjne, jak nadciśnienie, bądź zaburzenia w gospodarce tłuszczowej, ale też mało aktywny tryb życia - stąd też od dokładnego badania i wywiadu zależy postawienie trafnej diagnozy. Problem mogą powodować także przyjmowane stale leki lub preparaty. Jednak by powrócić do normalnej kondycji, nie zaleca się samoleczenia. Jak najszybciej należy skonsultować się z urologiem.


Łagodny rozrost prostaty (gruczołu krokowego) 

Około 30-50% mężczyzn po 50 roku życia odczuwa objawy tej choroby, takie jak: 

 •  częste oddawanie moczu w dzień i w nocy,
 • ból przy oddawaniu moczu,
 • parcia naglące, a nawet nietrzymanie moczu
 • wąski strumień moczu,
 • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie moczu

Schorzenie to można leczyć farmakologicznie, a przy braku ich skuteczności operacyjnie. Stosuje się małoinwazyjne zabiegi endoskopowe, bądź w bardzo zaawansowanych przypadkach operacje otwarte. 


Zapalenie prostaty (gruczołu krokowego) 

Choroba dotykająca pacjentów w różnym wieku, mogąca przebiegać bardzo burzliwie z silnymi dolegliwościami bólowymi przy oddawaniu moczu oraz z wysoką gorączką, ale także spotykane są postacie o mniej agresywne, lecz trwające często miesiącami objawy, takie jak ból w kroczu, podbrzuszu, czy okolicy krzyżowej kręgosłupa, znacząco upośledzają funkcjonowanie mężczyzny zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym, prowadząc często do rezygnacji z ulubionych zajęć, bądź hobby. 


Nowotwory układu moczowego 

 Rak nerki 

 Rak pęcherza moczowego 

 Rak prostaty 


Czynniki ryzyka: 

 •  zaawansowany wiek; u wszystkich mężczyzn powyżej 50 roku życia występuje zwiększone ryzyko występowania raka gruczołu krokowego;
 • dziedziczność; jeśli ktoś w bliskiej rodzinie chorował na raka gruczołu krokowego, ryzyko zachorowania jest większe;
 • dieta bogata w tłuszcze zwierzęce z małą ilością owoców, warzyw i ryb może zwiększać ryzyko zachorowania.

Sygnały ostrzegawcze -  Jest wiele sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na choroby gruczołu krokowego. Niektóre z nich to: trudności lub ból przy oddawaniu moczu; częste wizyty w toalecie, zwłaszcza w nocy; nagląca konieczność oddania moczu; krew w moczu lub w spermie; impotencja. Po zauważeniu któregoś z nich należy skonsultować się z urologiem. Leczenie operacyjne to pierwsze ogniwo całego łańcucha terapeutycznego, na który składa się radioterapia, bądź chemioterapia. 


Kamica układu moczowego 

Jest to choroba powodująca dolegliwości o różnym stopniu nasilenia, z ostrymi atakami kolki nerkowej włącznie. Nie leczona prowadzi do upośledzenia funkcji nerek, a w skrajnych przypadkach do ich niewydolności. W zależności od umiejscowienia oraz rozmiaru złogu, bądź złogów stosuje się różne techniki zabiegowe, oparte w większości na małoinwazyjnym, endoskopowym dostępie bądź nieinwazyjne kruszenie kamieni tak zwanymi ?ultradźwiękami?. Techniki polegające na operacjach otwartych stosuje się obecnie w szczególnych przypadkach. 


Nietrzymanie moczu 

Jest czynnikiem znacznie upośledzającym funkcjonowanie zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ograniczając możliwości zawodowe, czy towarzyskie. Pacjent podporządkowuje całą aktywność życiową dostępności do toalety. Choć istnieją różne przyczyny nietrzymania moczu wiele z nich można leczyć z powodzeniem. 


Przetoki moczowe 

To obecnie problem pacjentek leczonych operacyjnie lub radioterapią z powodu chorób narządu rodnego. Zdarzają się również w zapalnych, bądź w nowotworowych chorobach jelit. Najczęściej leczenie operacyjne jest leczeniem ?z wyboru?. 


Wady układu moczowego 

Różne wady układu moczowego, takie jak zwężenie podmiedniczkowego odcinka moczowodu, nerka podkowiasta, odpływy pęcherzowo-moczowodowe, niezstąpione jądra, skrzywienia prącia, stulejka lub krótkie wędzidełko prącia wymagają korekcji chirurgicznej