Ginekologia

Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: 

  • zaburzenia miesiączkowania, 
  • stany zapalne pochwy,
  • antykoncepcja,
  • niepłodność,
  • nowotwory narządów rodnych. 

Każda kobieta, zarówno młoda, jak i dojrzała powinna mieć swojego ginekologa. Badania powinny odbywać się regularnie, dzięki czemu można zapobiegać różnym chorobom. Warto zadbać o swoje zdrowie. Chociaż dla wielu kobiet wizyty w gabinecie ginekologicznym wciąż są bardzo krępujące, ważne jest by systematycznie przeprowadzać badania kontrolne. W Przychodni Medicus wizyta ginekologiczne refundowana jest z NFZ. Przychodnia bierze udział w Programie Profilaktycznym Raka Szyjki Macicy. 


Nadżerka 

Nadżerka to potoczna nazwa niewielkich zmian chorobowych występujących w nabłonku pokrywającym pochwową część szyjki macicy. Najczęściej występuje u kobiet w wieku 25-35 lat i jest łatwa do wykrycia podczas rutynowego badania ginekologicznego. Przyczyną jej powstania jest infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza oraz zaburzenia hormonalne. Zmiana ta nie powoduje żadnych dolegliwości, a jedyną widoczną oznaką mogą być obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu. Zmiana ta nie jest traktowana jako przedrakowy stan ale nie leczona może doprowadzić do rozwinięcia takiego procesu. Lekarz w trakcie badań diagnostycznych, takich jak badanie cytoonkologiczne i kolposkopowe, ustala stopień zmian jakie nastąpiły w obrębie części pochwowej szyjki macicy i kwalifikuje do odpowiedniego leczenia. Jedną z alternatywnych metod leczenia tego schorzenia jest kriochirurgia. Kriochirurgia to metoda zamrażania chorobowo zmienionej tkanki ciekłym azotem. Jest metodą bezbolesną, szybką - zabieg trwa ok 15 minut. Zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości ( obszar zamrożony nie jest usuwany ), a organizm sam w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicę, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca. Płytkie zamrożenie umożliwia wygojenie się miejsca leczonego bez powstania blizny, a głębokie (kriokonizacja ) daje blizny elastyczne nie powodujące zaburzeń w funkcjach rozrodczych oraz w rozwieraniu się szyjki macicy podczas ewentualnego porodu. Takich zalet nie ma nawet chirurgia laserowa mimo, że efekty obu metod leczenia są porównywalne. Natomiast nieporównywalnie lepsze są efekty kosmetyczne. W trakcie zabiegu mimo, że zabieg jest bezbolesny, czasem może wystąpić uczucie bólu w podbrzuszu spowodowane skurczem mięśnia macicy jako reakcja na niską temperaturę oraz objawy naczynioruchowe w postaci zaczerwienienia twarzy. Objawy te ustępują w ciągu kilku minut po zakończeniu zabiegu. W ciągu 14 dni po zabiegu proces wi gojenia mogą towarzyszyć obfite wodniste o upławy ( leucorrhoea ) czy nieznaczne krwawienia miąższowe. Zabieg zamrożenia wykonujemy po zakończonej miesiączce. Pacjentka przez cały okres gojenia ( 2-4 do 6 tygodni w zależności od pola leczenia i indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu ) musi powstrzymać się od współżycia oraz przestrzegać higieny osobistej. Obfite wodniste odchody wymagają stosowania podpasek. Kriochirurgia znajduje zastosowanie w leczeniu żylaków kończyn dolnych dbytu, w dermatologii, i w leczeniu wielu zmian skórnych, w tym brodawek, odcisków i bliznowców powstałych po zabiegach operacyjnych oraz w laryngologii.