Poradnia chirurgiczna

Czym jest Poradnia chirurgiczna?

Chirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym rozmaitych chorób, a ściślej uszkodzonych tkanek miękkich lub tkanek twardych. Specjalista ten opiekuje się również pacjentem przed operacją oraz ma nad nim pieczę także po operacji.

W poradni Medicus wykonywane są drobne zabiegi chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym, takie jak:

  • Wycięcie znamion skórnych,
  • Wycięcie kaszaka, tłuszczaka, włókniaka, brodawki skórnej,
  • Usunięcie wrastającego paznokcia,
  • Usunięcie ciała obcego,
  • Nacięcie i drenaż ropnia, czyraka, zanokcicy,
  • Szycie drobnych ran, zdjęcie szwów, zmiana opatrunku,
  • Wszycie esperalu.

Tłuszczaki, kaszaki, znamiona czy brodawki zazwyczaj nie są groźne dla naszego zdrowia, a ich likwidacja ze względów medycznych nie jest konieczna. Usuwanie tego typu zmian wynika z przyczyn kosmetycznych, dlatego coraz częściej odwiedzamy chirurga w celu ich likwidacji. Te drobne mankamenty urody przeszkadzają nam zwłaszcza, gdy usytuowane są na dłoniach, przedramionachczy łydkach, a zwłaszcza na twarzy i szyi. Zabiegi usunięcia niewielkich zmian są szybkie i bezpieczne. Wycięte fragmenty tkankowe poddawane są badaniu histopatologicznemu. Wszystkie wyżej wymienione zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym pacjent bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu.

Co to jest esperal?

Esperal to środek, który stosuje się w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Ma on przeważnie postać implantu, który wszczepia się pod skórę. Z tego powodu potocznie nazywany jest „wszywką alkoholową”. Esperal stopniowo uwalnia się do krwi i jest obojętny dla organizmu. Zawarta w esperalu substancja czynna wpływa na metabolizm alkoholu w wątrobie poprzez blokowanie enzymu dehydrogenazy alkoholowej. Z tego powodu po spożyciu alkoholu przez osobę mającą wszywkę w organizmie gromadzi się aldehyd
octowy, który wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Można ich uniknąć tylko dzięki powstrzymaniu się od picia. Wszywanie esperalu dokonywane jest przez chirurga. Miejscem na ciele jest zwykle pośladek, ale mogą być to też plecy albo w okolice łopatki. Lekarz dokonuje płytkiego cięcia i umieszcza tabletkę pod skórą. Zabieg trwa około 30 minut i wykonywany jest po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym. Należy odpowiednio dbać o ranę, aby nie doszło do jej zakażenia. Zaszyta pod skórą tabletka jest ciałem obcym, dlatego może zdarzyć się odrzucenie esperalu przez organizm. Objawem jest obrzęk wokół miejsca wszycia oraz wyciek z rany płynu surowiczego, a także zakażenie rany.
W przypadku pojawienia się powyższych objawów należyniezwłocznie skontaktować się z lekarzem!
Esperal jest pomocny przyzachowaniu abstynencji alkoholowej, jednakznacznie lepsze rezultaty można osiągnąć, gdy wszywkę alkoholową zastosuje się w połączeniu zrozpoczęciem terapii, np. spotkaniami w gronie anonimowych alkoholików lub indywidualnymi sesjami z terapeutą.